Terapia czynnikami wzrostu

Terapia czynnikami wzrostuTerapia czynnikami wzrostu od kilku lat przeżywa rozkwit. Metoda ta znajduje zastosowanie w ambulatoryjnym leczeniu zmian:

  • przeciążeniowych – tendinopatie/entezopatie,
  • zwyrodnieniowych – medycyna regeneracyjna,
  • pourazowych – stymulacja gojenia.

Nanjpoularnwejsze obecnie są czynniki wzrostu izolowane z krwi, a konkretnie

osocze bogatopłytkowe PRP

Jak to działa?

W terapii, upraszczając, wykorzystuje się najprostszy mechanizm gojenia tzn: po skaleczeniu na bazie płytek krwi tworzy się skrzep / strup, który następnie przekształca się w bliznę. Z krwi pacjenta izolowane są płytki krwi wraz z osoczem. Następnie podajemy je w miejsce które wymaga gojenia. Na jego bazie w miejscu podania powstaje naprawiona tkanka / „blizna”.

 

Terapia czynnikami wzrostu wskazania?

choroby przyczepów mięśni i więzadeł:
łokieć tenisisty,
łokieć golfisty,
entezopatia mięśnia podłopatkowego,
entezopatia mięśnia nadgrzebieniowego,
entezopatia mięśnia pośladkowego średniego,
entezopatia mięśnia pośladkowego małego,
entezopatia mięśni przywodzicieli.
choroby przeciążeniowe:
kolano skoczka (entezopatia lub tendinopatia więzadła rzepki),
ostrogi piętowe – zapalenie rozcięgna podeszwowego(czytaj więcej po angielsku),
zwyrodnienie ścięgna Achillesa,
zwyrodnienie łękotki przyśrodkowej, uszkodzenie łękotki przyśrodkowej
zwyrodnienie mięśnia nadgrzebieniowego (czytaj więcej po angielsku).

stymulowanie gojenia:
uszkodzenia ścięgien i mięśni,
urazy awulsyjne niedokonane przyczepów mięśniowych,
opóźniony zrost kości,
uszkodzenie łękotki przyśrodkowej (czytaj więcej po angielsku).
stany zapalne na tle choroby zwyrodnieniowej:
osteofity brzeżne krawędzi stawowych,
artroza (czytaj więcej po angielsku >1< >2< >3<).

 

Zwyrodnienie kolana czy pomoże?

Terapia czynnikami wzrostu jest pomocna przy leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Co prawda nie spowoduje ona spektakularnego cofnięcia się zmian, ale może zahamować lub spowolnić dalszy ich postęp. Istotnie zmniejsza też dolegliwości bólowe, hamując stan zapalny towarzyszący chorobie zwyrodnieniowej. Leczenie bólu jest ważnym aspektem. Przywracając bezbolesny ruch znacznie poprawiamy komfort funkcjonowania na co dzień, a co za tym idzie przywracamy zdrowie. Czytaj więcej po angielsku >1< >2< >3<.

 

PRP + kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy może być cennym uzupełnieniem terapii czynnikami wzrostu. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu / uszkodzeń jego powierzchni chrzęstnych / chondromalacji – działa synergistycznie / wzmacniając efekt leczniczy (czytaj więcej po angielsku).

 

Na czym polega działanie i skuteczność terapii czynnikami wzrostu?

Aktywowane płytki krwi będące składnikiem PRP produkują / uwalniają liczne czynniki wzrostu. W wyniku ich działania następuje pobudzenie procesów regeneracji tkanek: tworzenie nowych naczyń krwionośnych / poprawa odżywienia tkanki, zwiększenie ilości kolagenu / poprawa wydolności mechanicznej.

 

Czy terapia osoczem bogatopłytkowym PRP czynnikami wzrostu  jest bezpieczna?

Terapia czynnikami wzrostu opiera się na wykorzystaniu możliwości własnych organizmu do regeneracji. Stymulowanie tkanek do regeneracji jest możliwe dzięki precyzyjnemu podaniu skoncentrowanych czynników wzrostu, uzyskanego z krwi własnej pacjenta. PRP podaje się za pomocą iniekcji, czyli zastrzyku. Najczęściej wykonujemy go pod kontrolą USG. Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta. Wykonuje się go z zachowaniem sterylności. Wykorzystanie preparatu z krwi własnej pacjenta minimalizuje wystąpienie powikłać typu reakcja uczuleniowa. Samo osocze ma właściwości bakteriostatyczne, co w dużym stopniu eliminuje ryzyko lokalnej infekcji.

 

Jak uzyskujemy osocze bogatopłytkowe PRP?

Wykorzystywany jest dedykowany, specjalistyczny zestaw do preparatyki krwi oraz wirówka. Wszystko odbywa się na miejscu, bez konieczności przesyłania krwi pacjenta.

 

Jak długo trwa zabieg?

Wizyta z podaniem czynników wzrostu trwa najczęściej 30-40 minut. Czas zależy głównie od miejsca podania oraz zaawansowania / rozległości leczonych zmian.

 

Jaki jest przebieg wizyty?

Najczęściej przebieg wizyty to:

  • Wywiad
  • badanie
  • znieczulenie miejscowe
  • pobranie krwi (najczęściej 20 cm3)
  • preparatyka krwi
  • podanie miejscowe / iniekcja

 

Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do podania osocza bogato płytkowego?

Nie ma doniesień naukowych na temat negatywnego wpływu miejscowego podawania osocza bogato płytkowego u kobiet ciężarnych.

 

Czy PRP można stosować w trakcie karmienia piersią?

Nie ma doniesień naukowych na temat negatywnego wpływu miejscowego podawania osocza bogato płytkowego u kobiet karmiących piersią.

Terapia czynnikami wzrostu u dzieci?

Osocze bogato płytkowe stosowane jest u dzieci w tych samych przypadkach co u osób dorosłych.  Wskazania statystycznie zdarzają się istotnie rzadziej, proporcjonalnie do występowania takich schorzeń jak zmiany przeciążeniowe czy zwyrodnieniowe, które są charakterystyczne dla wieku średniego, czy podeszłego, nie dziecięcego. W związku z coraz częstszym wyczynowym uprawianiem sportu przez dzieci i młodzież ilość przypadków użycia PRP u nieletnich wzrasta.

UMÓW WIZYTĘ

Osocze bogato-płytkowe Warszawa

Ortopeda Warszawa prywatnie